Samochód

W drodze do nowoczesności auta

Motoryzacja to dziedzina, która podobnie jak inne ulega stałym zmianom. Tempo pojawiania się nowinek technicznych nie ominęło również samochodów. Rozwój technologiczny aut w przeciągu ostatnich dwóch dekad jest bardzo daleko posunięty. Samochód przestał już być tylko prostym sposobem na przemieszczanie się z punktu a do punktu b.

Obecnie samochód staje się powoli domem na kółkach – wprawdzie nie nadającym się do zamieszkania, ale zapewniającym w czasie podróży wiele z udogodnień obecnych w mieszkalnych wnętrzach. Telewizja, internet, gry wideo, profesjonalne nagłośnienie – to tylko niewielki wycinek wyposażenia jakie możemy spotkać we współczesnych autach.

Do tego dochodzi szereg elementów wyposażenia w znaczny sposób ułatwiających kierowanie nim i poprawiających bezpieczeństwo. Stanowiące jeszcze kilka lat temu drogie dodatkowe wyposażenie systemy ABS i ESP są obecnie standardem w nowych autach. Do tego dochodzą układy, które potrafią same zaparkować samochód; kamery obrazujące przestrzeń wokół samochodu, które powoli wypierają tradycyjne lusterka; czujniki cofania; elektroniczna kontrola przeszkód na drodze, nawigacja gps i inne liczne elementy samochodu, które z prostego pojazdu zamieniają go w skomplikowane nowoczesne urządzenie.

Co warte uwagi postęp dokonuje się z dnia na dzień. Auta powoli przejmują od kierowców część jego obowiązków, więc bardzo łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której kierowca będzie już zbędny, a wszystkie osoby jadące w samochodzie będą już tylko pasażerami.

Jeździć hybrydą

Globalne ocieplenie jest zjawiskiem wymuszającym zmiany w światowej gospodarce. Trend ten nie ominął również branży motoryzacyjnej. Dążenie producentów aut do sprostania wymogom współczesnego świata jest procesem zupełnie naturalnym. Przejawia się to przede wszystkim w konstruowaniu nowoczesnych silników – o mniejszej pojemności, oszczędniejszych, ale jednocześnie nie ograniczających możliwości aut.

Motoryzacja ulega zmianom praktycznie z dnia na dzień. Część producentów poszła zupełnie nową drogą konstruując samochody o napędzie alternatywnym. Przykładem takiego napędu jest napęd hybrydowy. Połączono w nim w jeden system dwa rodzaje napędy – silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. Dzięki temu w samochodach tego typu w znacznym stopniu ograniczono emisję spalin i zużycie paliwa. Co więcej sprzężenie dwóch silników pozwala na odzyskiwanie niewykorzystanej energii wytwarzanej przez silnik spalinowy, choćby w czasie hamowania pojazdu.

Takie podejście do motoryzacji ma coraz więcej zwolenników, toteż należy się spodziewać, że technologia napędu hybrydowego będzie coraz doskonalsza i zarazem coraz powszechniej stosowana.

Designed by best suv - suv, lexus suv, ford suv